قیمت بابری

مقدمه

یکی از دغدغه‌های بازرگانان، واردکنندگان، تجار و حتی افراد معمولی جامعه که قصد جابه‌جایی بار خود را دارند، مبحث تعرفه و قیمت حمل بار است. همان‌طور که میدانید بسیاری از افراد برای برآورد هزینه‌ها نیاز دارند تا قیمتی تقریبی و یا قطعی از این اتفاق در دست داشته باشند تا به‌راحتی و با اطمینان بیشتری نسبت به انجام امور مختلف اقدام نمایند.  البته هزینه حمل و نقل کالا یک مبحث کلی است و به موارد بسیاری بستگی دارد.
امروز به چند عامل مهم در تعیین قیمت حمل بار خواهیم پرداخت.

قیمت حمل بار

کار حمل و نقل با مفاهیم مختلف اقتصادی گره‌خورده است. این یک شاخص کلیدی در جهت رشد یا انقباض اقتصادی یک کشور است و همان‌طور که خواهید فهمید، مبنای نرخ حمل و نقل باری است. قیمت حمل بار توسط اساسی‌ترین مفهوم اقتصادی به بازار هدایت می‌شود: قانون عرضه و تقاضا

بر اساس این مفهوم، با افزایش تقاضا در یک عرضه ثابت، ارزش اقتصادی کالا و یا خدمت افزایش می‌یابد و در زمان‌هایی که تقاضا کاهش می‌یابد، نتیجه عکس دارد.

جالب است بدانید که صنعت حمل و نقل پیچیده‌تر از یک لغزش تقاضای ساده به بالا و پایین منحنی عرضه است زیرا در هر روز عرضه تجهیزات باری در یک خط حمل و نقل مشخص است و با توجه به این حجم در هر سال قیمت حمل و نقل بار تعیین می‌شود. در یک بازار رقابتی، قیمت واحد کالا یا خدمات خاص متفاوت خواهد بود تا زمانی که در نقطه‌ای مستقر شود که مقدار خواسته‌شده برابر با مقدار عرضه‌شده باشد و درنتیجه تعادل اقتصادی برای قیمت و مقدار معامله حاصل شود.

مهم‌ترین عوامل تعیین کننده قیمت حمل و نقل کالا

بسیاری از ما بارها شده است که برای جابه‌جایی بار خود با شرکت‌های حمل بار زیادی تماس گرفته‌ایم و به‌اصطلاح استعلام قیمت کرده‌ایم. اما تا امروز به این مسئله دقت نموده‌اید که قیمت حمل باربر چه پایه و اساسی استخراج و اعلام می‌شود؟

وزن بار:

وزن یا همان تناژ بار، یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت حمل بار جاده‌ای به‌حساب می‌آید. وزن بار قابل‌حمل با تعرفه‌ی حمل بار ارتباط مستقیم دارد، چون سبب استهلاک بیشتر کامیون باربری و مصرف بیشتر سوخت برای شرکت حمل‌ونقل خواهد شد.

تعرفه حمل بار

وزن بار

نوع بار:

شاید در وهله اول فکر کنید که نوع بار چه ارتباطی با قیمت حمل بار دارد؟
در پاسخ این سؤال باید بگوییم نوع بار عامل مهمی در تعیین نوع ماشین حمل بار است.
البته این مورد نیز ارتباطی مستقیم با قیمت حمل بار دارد.
زیرا برای حمل انواع مختلف کالا انواع کامیون حمل بار موجود است که هرکدام تعرفه ویژه خود رادارند.

مسافت حمل بار:

مسافت همیشه عامل مهمی در تعیین قیمت حمل بار بوده است. طبیعی است که هرقدر مسافتی که برای حمل بار تعیین می‌شود طولانی‌تر باشد،کامیون باربری زمان بیشتری در جاده سپری می‌کند.
علاوه بر این مصرف سوخت کامیون حمل بار نیز در مسافت طولانی بیشتر خواهد بود درنتیجه  هزینه حمل بار افزایش خواهد یافت. البته سازمان راهداری و اتحادیه باربری‌ها، پایانه‌ها را موظف کرده‌اند که از نرخ مصوب حمل بار پیروی کنند.

نرخ مصوب حمل بار شامل قیمت حمل بار بین‌شهری برای سواری، کامیونت و کامیون و همین‌طور نرخ کرایه خاور بین‌شهری و ماشین‌های باربری دیگر است.

تعرفه حمل باربری

عوامل مهم در هزینه های حمل و نقل باربری

نوع ماشین حمل بار:

نوع کامیون حمل باربری مبنای نوع بار و تناژ بار ارسالی تعیین می‌شود. در مقاله قبل درباره‌ای ابعاد ماشین حمل بار و تناژ قانونی قابل‌حمل توسط آن‌ها صحبت کردیم.
پس با توجه به موارد گفته‌شده و تعیین نوع ماشین حمل بار خود می‌توانید به‌راحتی تعرفه هرکدام از آن‌ها را از شرکت حمل‌ونقل جهان پیمان بار استعلام کنید.

تعرفه حمل بار

مهم ترین عوامل در تعیین هزینه حمل و نقل

بسته‌بندی بار ارسالی:

همان‌طور که نوع بار در تعرفه باربری تأثیر می‌گذارد، بسته‌بندی آن نیز همین حالت را دارد. بارهای مختلف با توجه به حالت و نوع خود، بسته‌بندی‌های مخصوص خود رادارند که هزینه بار کردن کامیون و همچنین نگه‌داری بار را تحت الشعاع قرار می‌دهند.
معمولاً بارهای چوبی در آزمونه قرارگرفته و بارهای روان مانند شن و ماسه در کیسه و گونی پر می‌شوند. اکثر کامیون‌ها و یا ماشین‌های باربری نیز نیروی مخصوصی برای سوار و خالی کردن بار در نظر می‌گیرند که هزینه‌ی جداگانه‌ای را دربرمی گیرد.

تعرفه حمل بار

هزینه حمل کالا

هزینه سوخت:

هزینه سوخت جز عواملی مهمی است که سالانه دلیل اصلی افزایش قمیت حمل بار محسوب می‌شود. این عامل خود به شرایط اقتصادی و سیاست‌گذاری‌های کشور بستگی دارد. نرخ سوخت بسته به نوع سوختی که ماشین حمل بار مصرف می‌کند بستگی دارد.
همین‌طور توجه داشته باشید بعضی ماشین‌های قدیمی‌تر به دلیل استهلاک بالا، مصرف سوخت بیشتری نسبت به مدل‌های جدیدتر دارند که گاهی سبب می‌شود تا راننده کامیون کرایه بیشتری برای حمل بار از کارفرما درخواست کند.

تعرفه حمل حمل بار

تعرفه حمل و نقل جاده ای

بیمه‌نامه:

با افزایش اهمیت و ارزش کالا، بیمه و نگهداری آن نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. معمولاً جهت انتخاب نوع بیمه بار، به نوع بار و حجم آن دقت می‌شود. همین‌طور بسته به نوع سیستم حفاظتی تعبیه‌شده در ماشین باربری، نوع بیمه نیز تغییر می‌کند. هزینه و نوع بیمه بار نیز معمولاً در بارنامه اعمال می‌شود.
شرکت حمل و نقل جهان پیمان بار با داشتن نمایندگی اصلی بیمه ایران، معتبرترین بیمه‌نامه حمل بار را برای انواع بارهای ارسالی در انواع تناژها صادر می‌کند.

قیمت باربری

عوامل تعیین قیمت حمل و نقل

سخن آخر

توجه داشته باشید در چگونگی محاسبه نرخ حمل بار، هرکدام از عوامل ذکرشده به نحوی تأثیرگذار هستند. با این‌حال سیستم سنتی راهداری فقط چند عامل مانند مسافت، وزن و نوع بار را برجسته‌تر می‌کند و با تمرکز بر آن‌ها، نرخ مصوب حمل بار را تعیین می‌کند. برخی باربری‌ها نیز با همین روش تعرفه کرایه کامیون یا تریلی‌های خود را اعلام می‌کنند. شما می‌توانید برای جابجایی کالاهای مورد نظر خود، به سایت شرکت حمل و نقل جهان پیمان بار مراجعه کنید و جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعرفه حمل بار با مشاوران ما تماس بگیرید.

دانلود مقالات به صورت pdfدانلود مقاله

پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
انواع بیمه باربری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *