حمل و نقل هوایی

تاریخچه حمل‌ و نقل هوایی:

هواپیمای برادران رایت

اولین هواپیمای ساخته شده توسط برادران رایت

همان‌طور که میدانید اولین ماشین پرنده در 17 دسامبر 1930 توسط برادران رایت ساخته شد. تا مدت‌ها بعدازآن مسیر تکامل و پیشرفت خود را طی نمود. تا جایی که به هواپیماهای امروزی تبدیل شد.

در ابتدا برای جابه‌جایی مرسولات پستی از حمل‌ و نقل هوایی استفاده می‌کردند، اما باگذشت زمان و پیشرفت فنّاوری انواع مختلفی از هواپیماها روی کارآمدند.

در سال‌های بعد، استفاده از هواپیمای کوچک برای انجام مأموریت‌های شناسایی و کاربردهای نظامی و انجام فوریت‌های پزشکی و مبارزه با آفات زراعی و نقشه‌برداری هوایی و اکتشافات معدنی تدریجاً رواج بیشتری یافت.

با توسعه و تکامل روزافزون این وسیله، مردم به‌تدریج هواپیماها را به‌عنوان وسیله‌ای سریع و ایمن و شیوه‌ی جدیدی از ترابری شناختند. ازآن‌پس انجام مسافرت‌های هوایی روزبه‌روز توسعه یافت. در این راستا تعداد مسافران هوایی از 58 میلیون نفر در سال 1958 به 1000 میلیون نفر در سال 1988 فزونی یافت، چشم اندازه توسعه فعالیت هواپیمایی جهان به صورتی است که این صنعت برنامه توسعه بلندمدت خود را بر اساس 4 میلیارد نفر مسافر در 30 سال آینده تنظیم و ترسیم نموده است.

 

چرا حمل‌ و نقل هوایی؟

از مهم‌ترین دلایل استفاده از این روش حمل‌ونقل سرعت انتقال و امنیت بیشتر مرسوله هنگام جابه‌جایی کالاست.
سرعت میانگین حمل‌ و نقل هوایی تقریباً از ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت یا ۴۹۷ مایل بر ساعت می‌باشد؛ بنابراین گزینه مناسبی جهت حمل کالاهایی با مدت‌زمان ماندگاری کوتاه نظیر محصولات کشاورزی و مواد غذایی است.
علاوه بر این صادرات و واردات از طریق حمل‌ و نقل هوایی سریع‌ترین راه انتقال کالاها به کشورهای موردنظر می‌باشد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
باربری ارزان

 

انواع محموله‌های ارسالی با هواپیما:

حمل‌ونقل کالا از طریق هواپیما به 6 دسته تقسیم می‌شود، البته هرکدام آن‌ها شامل قوانین ارسالی خاص خود هستند:

۱-حمل‌ و نقل هوایی بارهای معمولی  

محموله‌هایی که برای حمل آن‌ها هیچ محدودیت خاصی وجود ندارد در دسته‌ی بارهای معمولی قرار می‌گیرند.
این محموله‌ها دارای شرایط خاصی برای حمل‌ونقل نیستند و خطری هنگام جابه‌جایی کالا برای هواپیما ایجاد نمی‌کنند مانند پاکت‌ها، اوراق، کتاب و نشریات، لوازم شخصی به‌جز لوازم‌آرایش و عطریات، لوازم منزل به‌جز شکستنی‌ها، محصولات پلاستیکی کارخانه‌ها، لوازم ساختمانی مانند محصولات چوبی و سرامیک و شیرآلات، لوازم‌یدکی، ابزارآلات، صنایع‌دستی، فرش، لوازم الکتریکی و برقی مانند تلویزیون، کامپیوتر غیره و بسیاری از لوازم و اشیاء دیگر که برحسب مورد در این گروه قرار می‌گیرند.

۲- حمل‌ و نقل هوایی بارهای فاسدشدنی

محموله‌هایی که برای حمل شرایط خاصی نیازد دارند و در صورت عدم ایجاد آن شرایط، امکان خراب شدن و فاسدشدن آن‌ها می‌باشد. لذا باید برای حمل این‌گونه کالاها هواپیمای مناسب با شرایط و مقررات خاص و فضای لازم در انبار هواپیما پیش‌بینی و رزرو شود. این کالاها عبارت‌اند از:

کلیه محصولات کشاورزی از قبیل میوه و تره‌بار برحسب میزان فسادپذیری آن‌ها، محصولات لبنی برحسب ماهیت آن‌ها – داروهای فاسدشدنی که مراقبت خاص نیاز دارند و باید در درجات سرمایش معین نگهداری شوند-بعضی لوازم و نمونه‌ها و کیت‌های آزمایشگاهی – اعضای بدن انسان که ازنظر پزشکی قابل‌حمل می‌باشند مانند چشم و بسیار از اعضای دیگر.

۳- بارهای حجمی و سبک
حمل و نقل هوایی

حمل بار با هواپیما

به مرسولاتی که حجم آن‌ها از وزنشان بیشتر است بارهای حجمی و سبک می‌گویند. برای اینکه بارهای حجمی را تشخیص دهیم باید طول و عرض و ارتفاع را برحسب سانتیمتر در هم ضرب نموده و حاصل‌ضرب را در عدد ثابت ۶۰۰۰ تقسیم نماییم عدد به دست آمده را با وزن اصلی بار مقایسه می‌نماییم عدد بزرگ‌تر وزن حجمی است که مبنای محاسبه خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
حمل‌ و نقل داخلی
۴-حمل‌ و نقل هوایی  بارهای خطرناک

به بارهایی گفته می‌شود که حتماً باید برای حمل آن‌ها شرایط خاصی ازنظر بسته‌بندی و مقدار مجاز بر اساس مقررات کتاب کالای خطرناک که توسط سازمان بین‌المللی تدوین گردیده پذیرش و ارسال گردند. این کالاها در ۹ گروه طبقه‌بندی‌شده‌اند که هرکدام مقررات خاصی دارند که در اینجا فقط نام‌برده می‌شوند. ۱-مواد منفجره ۲-گازهای قابل اشتعال ۳- مایعات قابل اشتعال ۴- اجسام قابل اشتعال ۵- مواد اکسیدکننده ۶-مواد مسری ۷-اسیدها ۸- مواد رادیواکتیو ۹- مواد متفرقه دیگر مانند مغناطیس- باطری- محصولات پلیمری- یخ خشک

این محمولات باید تحت شرایط و بسته‌بندی‌های خاص خود که در کتاب کالای خطرناک تدوین و تعریف‌شده است، توسط کارکنان باتجربه که دوره‌های پیشرفته حمل‌ونقل کالاهای خطرناک را در مؤسسات آموزشی معتبر که سازمان هواپیمایی کشوری تائید نموده باشد پذیرش شوند

۵-حمل‌ و نقل هوایی اجساد

یکی دیگر از اقلام ارسالی از طریق حمل‌ونقل هوائی جسد انسان می‌باشد که در پرواز‌های داخلی و خارجی در حال انجام می‌باشد.کلیه اجسادی که با هواپیما حمل‌ونقل می‌شوند باید از طریق سازمان بهشت‌زهرا هماهنگ شوند. بر اساس هماهنگی لازم طی سال‌های گذشته بین شرکت‌های هواپیمایی و این سازمان شرایط نسبتاً خوبی در حال حاضر به وجود آمده که برای حمل اجساد مدارک لازم ازجمله جواز دفن و جواز حمل با هواپیما از سوی سازمان بهشت‌زهرا صادر و به شرکت‌های هواپیمایی معرفی می‌شوند که پس از مراجعه ۲ ساعت قبل از پرواز  و چک کلیه مدارک نسبت به صدور بارنامه و ارسال اقدام می‌گردد.

۶-حمل‌ و نقل هوایی حیوانات زنده

حیوانات زنده نیز مانند سایر محمولات از طریق هواپیما حمل‌ونقل می‌شوند که در پروازهای داخلی شامل – سگ – گربه – پرندگان و دیگر حیوانات اهلی و خانگی می‌باشند. قبل از مراجعه فرستندگان این‌گونه حیوانات به فرودگاه ایجاب می‌نماید حتماً حیوان موردنظر ازنظر بهداشتی مورد معاینه پزشک متخصص حیوانات قرارگرفته و گواهی سلامت دریافت دارد سپس با تهیه قفس مناسب برحسب نوع حیوان با هماهنگی قبلی به پایانه بار مراجعه می‌نمایند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
باربری تهران

 

 

دانلود مقالات به صورت pdf

دانلود مقاله

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *