باربری بین‌المللی و حمل بار

با توجه به نوع باربری، نرخ باربری تعیین می‌شود که می‌توان گفت باربری به سه روش باربری بین‌شهری، باربری درون‌شهری و باربری بین‌المللی انجام می‌شود.

نرخ باربری در باربری بین‌المللی به دلیل مسافت بالا بیشترین نرخ را دارا هست و نرخ باربری درون‌شهری نیز جزء پایین‌ترین نرخ باربری است.

باربری بین‌المللی

باربری بین‌المللی یعنی جابه‌جایی کالا از کشور مبدأ به داخل کشور مقصد تحت مقررات و قوانینی که کشور مقصد دارد را باربری بین‌المللی گویند. این جابه‌جایی به‌وسیله‌ی یک واسط صورت می‌گیرد که اتوبارها و یا شرکت‌های باربری بین‌المللی این کار را انجام می‌دهند.

مهم‌ترین وظایف شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی

  • فعالیت فورواردی
  • فعالیت حمل‌ونقل بین‌المللی
  • حمل‌ونقل تواما

انواع حمل‌ونقل‌های بین‌المللی

با توجه به بار و کالای موردنظر و یا نحوه‌ی ارسال آن می‌توان از انواع باربری بین‌المللی استفاده کرد و همچنین بسته به نوع باربری، قیمت حمل بار نیز متفاوت است. مسافت طی شده نیز بر روی نرخ باربری و قیمت آن تأثیر می‌گذارد. حال با انواع حمل نقل آشنا می‌شویم:

  • حمل‌ونقل دریایی
  • حمل‌ونقل زمینی
  • حمل‌ونقل هوایی
  • حمل‌ونقل ریلی
حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی

حمل‌ونقل دریایی

از دیگر انواع روش‌های حمل‌ونقل و باربری، حمل‌ونقل دریایی است. حمل‌ونقل دریایی بین‌المللی شامل جابه‌جایی انواع کالاها، جابجایی افراد و سایر موارد است که نیاز به جابجایی به‌وسیله قایق، کشتی و دیگر شناورها از روی دریاها، اقیانوس‌ها و… است.

هدف از حمل‌ونقل دریایی مقاصد بازرگانی، تفریحی و نظامی است. این روش بخش بزرگ و جدانشدنی از تجارت و صنعت حمل‌ونقل است، به‌طوری‌که خدمات حمل‌ونقل دریایی یکی از روش‌های تأثیرگذار در تجارت بین‌المللی است. موضوع حمل‌ونقل دریایی به دلیل تأثیرگذاری بر قیمت تمام‌شده کالا در کشورها جایگاه ویژه‌ای نسبت به سایر روش‌های حمل‌ونقل دارد.

از مزایای حمل‌ونقل دریایی می‌توان به هزینه‌ی حمل کالا و سرعت جابه‌جایی حجم بالای کالا اشاره کرد. با توجه به موقعیت کشور مبدأ یا مقصد می‌توان برای جابه‌جایی بار و یا ارسال آن از باربری دریایی استفاده کرد. صاحبان کالا و شرکت‌های تجاری با توجه به قیمت و نرخ باربری مناسب حمل‌ونقل دریایی، بار و محموله‌ی خود را از طریق حمل‌ونقل دریایی ارسال می‌کنند که اکثر جابه‌جایی‌ها در زمینهٔ تجارت بین‌الملل از طریق دریا صورت می‌گیرد.

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی با کامیون

 حمل‌ونقل زمینی

معمولاً حمل کالا به روش زمینی که از قدیمی‌ترین راه برای جابه‌جایی کالا به‌صورت بین کشوری می‌باشد. از طریق جاده با انواع کامیون‌های حمل بار بزرگ صورت می‌پذیرد. کامیون تک، جفت، ترانزیت و … از انواع خودروهای حمل بار سنگین و بین‌شهری هستند. می‌توانید با مراجعه به مقاله‌ی ابعاد کامیون، از اندازه‌ی دقیق این خودروها مطلع شوید.

نرخ باربری در حمل‌ونقل زمینی دارای کمترین نرخ نسبت به حمل‌ونقل‌های دیگر است. این نوع حمل برای بسیاری از کالاها و محموله‌ها هم ازنظر قیمت و هم ازنظر سرعت بسیار مناسب هست.

حمل و نقل هوایی

روش استفاده از حمل و نقل هوایی

حمل‌ونقل هوایی

از مهم‌ترین دلایل استفاده از این روش حمل‌ونقل سرعت انتقال و امنیت بیشتر مرسوله هنگام جابه‌جایی کالاست. این روش شامل جابه‌جایی، انتقال و حمل کالا توسط حامل هوایی است. سرعت میانگین حمل‌ونقل هوایی تقریباً از ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت یا ۴۹۷ مایل بر ساعت می‌باشد؛ بنابراین گزینه مناسبی جهت حمل کالاهایی با مدت‌زمان ماندگاری کوتاه نظیر محصولات کشاورزی و مواد غذایی است.
این روش حمل‌ونقل به‌عنوان یکی از شاخص‌های رشد اقتصادی مردم هست. علاوه بر این صادرات و واردات از طریق حمل‌ونقل هوایی سریع‌ترین راه انتقال کالاها به کشورهای موردنظر هست.

نرخ باربری و قیمت حمل بار به روش هوایی می‌تواند نسبت به دیگر گزینه‌ها بیشتر باشد و محدودیت حمل بار به لحاظ وزن بار، نوع بار و جنس آن از دیگر عوامل محدودکننده‌ی حمل‌ونقل هوایی است.

حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی

حمل‌ونقل ریلی

جابه‌جایی کالا به‌وسیله قطارهای باربری امنیت بیشتری نسبت به دیگر روش‌های حمل‌ونقل دارد اما در صورت بروز حادثه شدت و خسارت بیشتر متحمل شرکت حمل‌ونقل خواهد شد. نرخ بین‌المللی در حمل‌ونقل ریلی نسبت به سایر روش‌های حمل‌ونقل بسیار به‌صرفه‌تر است. علاوه بر این روش ریلی را روشی پاک در حمل‌ونقل به شمار می‌آورند و از سایر وسایل حمل‌ونقل پاک‌تر است.

 

پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
پرفروش‌ترین کامیون‌های ایران کدامند؟

نرخ باربری بین‌المللی

معمولاً نرخ باربری به‌خصوص در باربری بین‌المللی یک مشخصه‌ی مهم در حمل بار هست؛ که این نوع حمل‌ونقل می‌تواند به‌صورت زمینی، دریایی و… باشد که هرکدام می‌تواند به‌صورت مستقیم بر روی نرخ باربری و قیمت حمل بار تأثیر بگذارد.

مسئله‌ی اول در نرخ باربری زمان رسیدن بار به مقصد است که اگر زمان رسیدن بار به مقصد مهم نباشد مناسب‌ترین روش‌ها، روش‌های دریایی و زمینی است، زیرا در این دو روش نرخ باربری و قیمت حمل کالا پایین است و ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه می‌باشد.

اما اگر سرعت رسیدن کالا مهم باشد می‌توان از روش باربری هوایی استفاده نمود که با انجام این کار نرخ باربری افزایش می‌یابد. نرخ باربری باید توسط ارسال‌کننده و دریافت‌کننده‌ی بار تعیین شود که به‌صورت توافقی انجام می‌شود. اکثر شرکت‌های مختلف برای تعیین نرخ باربری خود سیاست‌های خاصی را به کار می‌برند که این کار باعث تغییر نرخ باربری و قیمت ارسال می‌شود.

 

دانلود مقالات به صورت pdf

دانلود مقاله

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *